Řadové domy

vyzvaná soutěž

 

Situace

Orientace pozemku je na sever směrem k vesnici. Sice se zde nabízí pomyslný výhled, ale také naprosté otevření veškerých pobytových prostor směrem do okolní blízké husté zástavby RD. Z těchto dvou nejzásadnějších důvodů jsou domy posunuty k téměř severní hranici parcely. Přispívá tomu i terénní konfigurace, kdy se z odkryté zeminy částečně srovná plocha kolem domu i část zahrady a zahrada plynule naváže v mírné svahovitosti, na jižní stranu směrem k lesu. Hlavní příjezd po účelové komunikaci k řadovým domům je uvažován z ulice Domky od vesnice. Zde se stane i jakési centrum s parkem. 

Provoz a výraz

Funkční rozvržení domu je vzhledem k orientaci ke světovým stranám a zónování jasné. 1NP je s krytým vstupem, garáží a provozním zázemím do ulice na severo-východ, v centru dění je kuchyně která má svojí pracovní zónu. Klidová část s interakcí na zahradu je na jihozápad. Zajímavým momentem domu je přímé schodiště. Ve 2 NP, je do ulice na severovýchod ložnice, dále wc, koupelna a šatna, směrem do zahrady pokoje dětí.

Objemově jsou objekty v moderní adaptaci se sedlovou střechou s mírným sklonem a lodžiemi, které přináší pokojům velký komfort. Ve 2NP je vytvořen “průhled” domem – ulice – zahrada v rámci terasy. V přímém kontaktu v 1NPa lodžiích jsou domy obloženy dřevěnými latěmi. Celkový přístup k řešení by měl splnit požadavky na příjemné, rodinné bydlení, s akcentem nadčasovosti. Šatna v návaznosti ložnice, je možno ji rozměrově adaptovat.